Pojęcie stan deweloperski, lub rzadziej używane standard deweloperski nie jest określone w prawie, dlatego też w przypadku równych firm deweloperskich może oznaczać zupełnie inny standard. Najogólniej mówiąc czego można się spodziewać po lokalu w stanie deweloperskim określa umowa, która choć najczęściej jest długa i zawiła należy ją przeczytać z dużą uwagą wówczas unikniemy wielu niemiłych niespodzianek. Dla większości inwestorów stan deweloperski oznacza stan surowy, czyli ściany do malowania, podłogi do ułożenia, sanitaria do zamontowania. W związku z dużą konkurencją na rynku nieruchomości wiele firm deweloperskich oddaje mieszkania prawie wykończone, lub wykończone dlatego też inwestorzy odchodzą od tego określenia gdyż dla   oznacza ono najniższy z możliwych standardów, czyli cztery ściany wymagające dużego nakładu pracy i pieniędzy. W związku z faktem, że pojęcie to przez lata było rozumiane bardzo różnie przez różnych deweloperów, tym bardziej iż zdarzają się lokale określane tym mianem wykończone najogólniej mówiąc bardzo biednie, ale też o bardzo wysokim standardzie dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z umową deweloperską.

Zgodnie z przyjętymi normami na rynku nieruchomości wyróżniamy kilka roboczych określeń:

– stan deweloperski, czyli najniższy z możliwych określający lokal w stanie surowym obejmującym wylewkę betonową, okna pcv, parapety najniższej jakości, ściany otynkowane lecz nie pomalowane, drzwi antywłamaniowe.

W ogłoszeniach często spotykamy się określeniem stan deweloperski – mieszkanie pod klucz, które oznacza, że istnieje możliwość odebrania kluczy do gotowego lokalu, dla przyszłych właścicieli bardzo ważnym aspektem jest możliwość współpracy z inwestorem w kwestii doboru koloru i rodzaju podłogi, czy barwy ścian, a także wykończenia łazienki czy kuchni. Takich ofert jest stosunkowo nie wiele na rynku polskim, jednak cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kupujących, którzy wolą dopłacić kilkaset zł za m2 w zamian za odbiór lokalu gotowego do zamieszkania. Dla porównania w krajach skandynawskich normą są mieszkania w stanie deweloperskim, który np. w Norwegii oznacza mieszkanie wykończone, do zamieszkania obejmujące pełne wyposażenie kuchni z zabudową i sprzętami AGD, oraz w pełni wyposażoną łazienkę, we wszystkich pomieszczeniach ściany są pomalowane na biało, a podłogi drewniane.

Aby uniknąć niespodzianek związanych z określeniem tego czego możemy się spodziewać po mieszkaniu w stanie deweloperskim należy zwrócić uwagę a aneks do umowy określający szczegóły wykończenia, oraz rodzaj materiałów wykorzystanych w lokalu, klasa wyposażenia, informacja o tym czy umowa obejmuje drzwi wewnętrzne, oraz ich rodzaj, ilość gniazdek i włączników światła, informacja o urządzeniach sanitarnych. Aneks oczywiście będzie obejmował informację o wszelkich innych elementach wykończeniowych jeśli tak owe montuje deweloper.