Coraz więcej osób wybiera niewielki dom zamiast dużego mieszkania, moda na ogromne piętrowe domy przeminęła już dawno, obecnie do najczęściej kupowanych i budowanych domów należą parterowe o powierzchni nie przekraczającej 150 metrów kwadratowych, natomiast metraż dużych mieszkań na rynku pierwotnym waha się od 70 do nawet 110 metrów, różnica ceny mieszkań w stosunku do niewielkiego domu na rynku pierwotnym jest nieznaczna, przy czym za mieszkanie w najlepszych dzielnicach miasta często trzeba zapłacić znacznie więcej aniżeli za nieduży dom pod miastem. Ponadto ceny domów szeregowych są niższe. Oczywiście zwolenników mieszkań i domów jest mniej więcej tyle samo, jedni cenią sobie własny gród nawet jeśli jest on niewielki i większą swobodę w aranżacji wnętrza, a inni mieszkania w bloku za pełną obsługę administracyjną, brak obowiązków typowych dla właścicieli domów typu koszenie trawnika, odśnieżanie itp. Ciekawostką jest natomiast, że domy na rynku wtórym są znacznie droższe niż te z rynku pierwotnego, natomiast wkład finansowy jakiego najczęściej wymagają nieporównywalnie większy. Czy zatem warto w ogóle przeglądać oferty z rynku wtórnego? Raczej nie, chyba że mamy już upatrzoną nieruchomość, która jest ważna ze względów sentymentalnych, estetycznych, w tym jednak wypadku należy się liczyć z dużo wyższymi kosztami. Dlatego wyboru najlepiej jest dokonywać na rynku pierwotnym, ponadto jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania, lub domu od dewelopera istnieje możliwość negocjacji ceny. Jakimi kryteriami należy kierować przy wyborze pomiędzy domem a mieszkaniem?

  • mieszkanie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób młodych kochających niezależność, lubiących bliskość ośrodków kultury, wielkomiejskiego życia i ograniczających swoje obowiązki domowe na rzecz pracy,
  • dom doskonale sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, w przypadku osób planujących w bliskiej przyszłości założenie rodziny, własny ogród i przestronne wnętrze domu staje się wówczas bezcenne. W okresie letnim dzieci przed domem mogą się bawić do woli, zaś ich opiekunowie zażywać relaksu na świeżym powietrzu rekompensuje dojazd do pracy czy najbliższego centrum handlowego,
  • dom będzie również doskonałym rozwiązaniem dla miłośników zwierząt, którzy ze względu na sąsiadów nie mogą w mieszkaniu hodować kilku psów czy kotów.

Wybierając zakup domu należy pamiętać iż taka decyzja wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami, taki jak utrzymanie terenu wokół domu, co oznacza koszenie trawnika kilka razy w miesiącu, grabienie liści, odśnieżanie, w zależności od rodzaju ogrzewania w domach nie ogrzewanych gazem czy prądem konieczność doglądania pieca. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić niewielki dom czy duże mieszkanie ? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kupującego jego predyspozycji i stylu życia. Z finansowego punku widzenia bardziej opłaca się kupić dom od firmy deweloperskiej, jednak decyzja powinna być podejmowana indywidualnie przy uwzględnieniu faktu iż dom to nie tylko inwestycja, czy lokata finansowa, to przede wszystkim miejsce, w którym będziemy mieszać przez najbliższe lata, a może nawet całe życie.