Wybór mieszkania nie należy do łatwych, ponieważ każdy kupujący szuka oferty spełniającej   wszystkie jego oczekiwania, kiedy już znajdziemy to czego szukamy nie zapominajmy o sprawdzeniu dewelopera, który nie zawsze bywa uczciwy, a podpisanie z umowy z niewłaściwym przedsiębiorcą będzie skutkowało przez lata. Dlatego nawet jeśli znaleźli państwo mieszkanie jak ze snów, w przypływie euforii nie należy tracić zdrowego rozsądku. Oczywiście firma deweloperska polecana przez znajomych czy rodzinę może być naszym faworytem, jednak aby uniknąć ewentualnych kłopotów, przed podpisaniem umowy zawsze należy sprawdzić firmę od której zamierzamy kupić lokal.  Dla przedsiębiorcy jest to transakcja jak każda inna, więc bez żadnych sentymentów powinniśmy zadawać pytania i prosić o dokumenty stwierdzające uczciwość dewelopera, oraz kondycję firmę. Każda z osób fizycznych zamierzająca kupić mieszkanie ma prawo poprosić dewelopera o:

– odpis z Krajowego Rejestru Sądowego dzięki któremu dzięki któremu sprawdzimy wiarygodność firmy i jej kondycję,
– wypis z ewidencji działalności gospodarczej czyli historia firmy.
– zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami z ZUS i US.
– wypis z księgi wieczystej dający możliwość stwierdzenia czy deweloper jest jedynym właścicielem gruntu na którym mieści się kupowane mieszkanie,
– w przypadku inwestycji będącej w trakcie budowy należy również sprawdzić pozwolenie na budowę.

W celu uniknięcia późniejszych niespodzianek warto zobaczyć plan zagospodarowania przestrzennego by sprawdzić czy w przyszłości nie powstanie w bliskim sąsiedztwie budynku, inne budynki zasłaniające widok z okna, fabryki, trasy szybkiego ruchu, torowiska i inne uciążliwe przedsięwzięcia. Jeśli deweloper ma już gotowe inwestycje na swoim koncie warto również przekonać się na własne oczy jak wyglądają tereny wokół bloków, jeśli istnieje taka możliwość warto też porozmawiać z mieszkańcami i obejrzeć przynajmniej jedno mieszkanie.

Pamiętajmy sprawdzenie wiarygodności dewelopera, oraz kondycji jego firmy nie powinno nikogo dziwić, kupując mieszkanie inwestują państwo swoje pieniądze, co jest dostatecznym powodem do dokładnego sprawdzenia dewelopera, oraz warunków umowy przez prawnika, które zawsze  warto skonsultować z prawnikiem.