Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla kupujących mieszkanie, większość osób uważa bowiem, że mieszkanie to nie tylko jego wnętrze, ale także dzielnica z którą bardzo często mieszkańcy się identyfikują i pragną by pasowała do ich stylu życia. Większość kupujących pragnie zachować dotychczasowe przyzwyczajenia i nie chce iść na kompromisy. Z jednej strony czasem warto zrezygnować z czegoś, by zyskać coś innego, z drugiej jednak czy koniecznie trzeba rezygnować może warto przejrzeć wszystkie oferty na rynku nieruchomości i wybrać tą spełniającą  nasze kryteria?
Doskonała lokalizacja dla każdego będzie oznaczać co innego. Single cenią sobie niezależność, bliskość lokali gastronomicznych i centrów handlowych, a także sąsiedztwo swojej pracy i ośrodków kulturalnych. Rodziny z dziećmi w pierwszej kolejności sprawdzają odległość do najbliższego przedszkola, lub szkoły, place zabaw, komunikację miejską umożliwiającą szybkie przemieszczanie się z miejsca zamieszkania do pracy czy na zakupy. Osoby w średnim wieku i emeryci cenią sobie zieleń i spokój, nie szukają bliskości wielkomiejskiego życia,  często decydując się na mieszkania na obrzeżach miasta.

Oczywiście najpopularniejsze inwestycje deweloperskie to te, które choć w części spełniają oczekiwania wszystkich grup klientów, oferując komfortowe mieszkania w ładnej, cichej, pełnej zieleni dzielnicy znajdującej się niezbyt daleko od centrum, w bliskim sąsiedztwie centrum handlowego, kina, szkoły itp.
Dlatego specjaliści od handlu nieruchomościami często żartują iż trzema najistotniejszymi kwestiami dla kupującego mieszkanie są: Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja, to ten właśnie czynnik decyduje czy klient będzie zainteresowany mieszkaniem. Kolejnymi równie ważnymi aspektami są: cena, powierzchnia, liczba pokoi i połączenia komunikacji miejskiej, widok z okna, piętro na którym znajduje się mieszkanie.

Istnieją inwestycje deweloperskie zlokalizowane na obrzeżach miasta, wówczas inwestor stara się zapewnić przyszłym mieszkańcom wszystkie możliwe udogodnienia, a więc oprócz samych mieszkań powstają lokale użytkowe,w których w przyszłości będą się mieściły sklepy, kina itp. Ponadto dla wielu klientów bardzo duże znaczenie ma zieleń, dlatego też na nowoczesnych osiedlach nie brakuje drzew i krzewów, a także niewielkiego stworzonego na lokalne potrzeby parku. Jeśli do osiedla nie ma utwardzonych dróg dojazdowych bardzo często ich budowę w całości, lub częściowo pokrywa deweloper, tak by mieszkańcy bez problemu mogli poruszać się własnym transportem, a także by umożliwić powstanie komunikacji miejskiej w tym miejscu.
W wielu miastach powstają również nowe inwestycje mieszkaniowe w dzielnicach, lub w bliskim sąsiedztwie dzielnic cieszących się mniejszą popularnością ze względu na ich mieszkańców, jakość budynków i atrakcyjność ulic itp. Wówczas jednym sposobem na zainteresowanie takimi mieszkaniami kupujących są: reklama, atrakcyjna cena, miejsca parkingowe, basen osiedlowy i inne rozrywki dedykowane mieszkańcom nowo powstałych budynków. Jednym z kluczowych czynników jest wówczas odpowiednia kampania reklamowa, która ma sprawić, że mieszkania te będą modne i atrakcyjne.

Jak widać branżowe powiedzenie o lokalizacji, jako trzech najważniejszych czynnikach przy poszukiwaniu mieszkania jest jak najbardziej prawdziwe, jeśli ta nie jest najlepsza deweloper musi zrekompensować ten fakt kupującym w inny sposób.