Jak tworzymy bryły i wizualizacje 3D?
W jaki sposób powstają trójwymiarowe modele i wizualizacje w naszej pracowni? Pierwszym etapem jest zapoznanie się z projektem, na podstawie którego bryła ma zostać wykonana.

Oczywiście prace idą sprawniej, gdy architekt udostępni projekt komputerowy, który można od razu wykorzystać do modelowania. Następnie wykonujemy obrysy głównych elementów budynku w dwóch wymiarach w programie ArchiCAD. Gdy całość jest obrysowana, „dokładamy” trzeci wymiar, na co pozwala odpowiednia funkcja tegoż programu. W ten sposób mamy już postawione ściany. Następnie przychodzi czas na dodanie dachu. Podobnie, jak w przypadku murów, tworzymy obrys dwuwymiarowy zgodnie z projektem i dodajemy perspektywę 3D. Taki dach trzeba też podnieść na odpowiednią wysokość i umieścić na istniejącej już bryle. Dach nie może być jednokolorowy, więc trzeba pokryć go dachówką. Jest to często dość żmudne zajęcie – zazwyczaj dachówki wychodzą poza krawędzie, więc należy je „przyciąć” w każdym newralgicznym miejscu.

Gdy mamy już ściany i dach, dodajemy pozostałe elementy, w tym przede wszystkim okna i drzwi, a także kominy, balkony, rynny czy tarasy.
Tak przygotowany budynek wygląda wciąż jak bryły ze starych gier komputerowych – brak mu realistycznych faktur, odbić i barw. Na model trzeba więc nałożyć odpowiednie materiały, a także ustawić przezroczystość lub odbicia niektórych elementów. Na tym etapie można dodać też obiekty otoczenia, takie jak drzewa, krzewy czy samochody. Najczęściej powtarzające się elementy konstrukcyjne i materiały dodajemy z gotowych bibliotek, by przyspieszyć pracę. Natomiast nietypowe dodatki są modelowane ręcznie od podstaw.

Po tych wszystkich zabiegach budynek wygląda już dość realistycznie, wciąż jednak czegoś brakuje. Czego dokładnie? Odpowiedzią jest naturalne oświetlenie. W programie 3DMax, który wykorzystujemy do tworzenia wizualizacji, możemy ustawić bardzo przekonywujące, a zarazem miłe dla oka światło, imitujące np. mocne wrześniowe słońce. Budynek można przedstawić również w wieczornym półmroku czy dodać sztuczne lampy.

To co widzimy w programie, nie oddaje jednak końcowego efektu wizualizacji. Aplikacja prezentuje uproszczony model, by możliwa była płynna praca z projektem – modelowanie 3D wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Aby utworzyć foto-realistyczny obraz, należy uruchomić rendering. To proces, w którym program generuje dwuwymiarowe „zdjęcia” lub filmy z wybranej przez użytkownika perspektywy. Podczas renderowania oprogramowanie wykorzystuje pełnię swych możliwości (i mocy obliczeniowej komputera), by precyzyjnie odwzorować szczegóły oświetlenia, cienie, faktury czy odbicia. Przy prostych projektach i mocnym sprzęcie, rendering może trwać kilkanaście minut. Nierzadko zdarza się jednak, że trwa on wiele godzin.

Zwykle wykonujemy kilka próbnych renderów, by dobrać najlepsze ujęcia oraz parametry materiałów i oświetlenia. Wstępny render możemy zaprezentować architektowi, inwestorowi czy deweloperowi, który na jego podstawie może wprowadzić drobne poprawki do projektu i wybrać te które najbardziej oddają zamierzony efekt. Ostatecznie, zależnie od zamówienia, renderujemy obrazy lub animacji pokazujących budynek np. w odmiennych wersjach kolorystycznych, o różnych porach dnia i nocy, perspektywy człowieka, żaby czy z lotu ptaka.

Takie wizualizacje są już prawie gotowe do okazania potencjalnym klientom mieszkań. Dlaczego prawie? Ponieważ czasem przydaje się jeszcze dodatkowa obróbka, np. w Photoshopie. Dzięki niej obrazy mogą nabrać głębi, możliwa jest też korekta kolorów lub umieszczenie elementów otoczenia, jeżeli nie zrobiliśmy tego w programie 3D.

Podsumowanie
Wykonanie atrakcyjnej wizualizacji wymaga sporo pracy, ale efektem jest profesjonalnie przygotowany obraz lub film, który można zaprezentować na stronie internetowej, w folderze promocyjnym, w artykułach sponsorowanych czy na dużym formacie. To skuteczne wsparcie dla kampanii reklamowej już rozpoczętej inwestycji lub znakomity sposób na pokazanie potencjalnym inwestorom gotowych projektów do kupienia.

Salmo Design z przyjemnością wspiera architektów, deweloperów i inwestorów w zakresie tworzenia brył i wizualizacji 3D.
Serdecznie zapraszamy do współpracy.