Zakup mieszkania pod wynajem szczególnie w dużych miastach i popularnych dzielnicach zlokalizowanych w pobliżu uczelni czy dużych firm jest inwestycją, która będzie przez lata przynosiła zyski, nawet jeśli kupno lokalu wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na ten cel. Jak pokazują badania rynku z roku na rok przybywa inwestorów lokujących swoje oszczędności w nieruchomościach przeznaczonych  na wynajem. Trend ten wynika z faktu, iż w skali roku można osiągnąć zysk w wysokości ponad 4% i więcej, zaś wszelkie lokaty bankowe dają jedynie około 2% . Obecnie najdroższy czynsz jest w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, wynika on nie tylko z kosztów życia w tych miastach, ale też z popytu na lokale do wynajęcia, gdzie właściciele mieszkań widząc duże zainteresowanie windują koszt wynajmu.
Największą popularnością zarówno wśród kupujących mieszkania pod wynajem, jak późniejszych najemców się kawalerki na rynku pierwotnym, tych też mieszkań od jakiegoś czasu brakuje na rynku nieruchomości. Jednocześnie od pewnego czasu panuje swego rodzaju trend na zakup kawalerek na rynku pierwotnym i przebudowę ich na mieszkanie z otwartą przestrzenią dzienną i oddzielną sypialnią. Cena wynajmu takiego mieszkania automatycznie rośnie mimo małego metrażu jest ono traktowane jako dwupokojowe.
Aby osiągnąć jak największy zysk przy jak najmniejszym nakładzie finansowym można również poszukać mieszkania na rynku wtórnym, którego stan będzie na tyle dobry by bez generalnego remontu wynająć je.
Decydując się na zakup mieszkania na wynajem należy mieć na uwadze fakt, że rentowność takiej  inwestycji może być zmienna, ceny lokali do wynajęcia mogą wzrosnąć, ale też mieć tendencję spadkową. Dlatego też nie nastawiajmy się na stały zysk w określonej wielkości, kolejnym aspekt na który należy zwrócić uwagę to okres najmu mieszkania w ciągu roku, co jest szczególnie ważne dla mikro przedsiębiorców, którzy zakupili lokal na kredyt. Są oczywiście szczęśliwcy, którzy znaleźli wynajmującego lokal na kilka lat,  ale zdarza się również że stoi on pusty przez kilka miesięcy w ciągu których raty kredytu należy spłacać.

Inwestować w nieruchomości czy nie?
Tak ale rozsądnie, kupując lokal pod wynajem należy najpierw sprawdzić popularność mieszkań do wynajęcia w danym regionie kraju, wybrać to które znajduje się w dzielnicy, w której jest duże zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia. Kolejnym zagrożeniem są nieuczciwi najemcy, dlatego też umowa o najmie powinna być sporządzona w świetle ustawy o najmie okazjonalnym i zawierać dwa załączniki:

  • dobrowolne poddanie się egzekucji przez wynajmującego,
  • oraz sporządzone u notariusza oświadczenie właściciela innego lokalu o możliwości przyjęcia pod swój dach wynajmującego w chwili wygaśnięcia, lub zerwania umowy.

Pamiętajmy jednak, że umowa taka ma moc prawną z chwilą zgłoszenia jej do US i odprowadzania podatku z tytuły najmu.
Obecnie bardzo popularne jest również kupowanie mieszkań pod wynajem z własnych środków, które jest traktowane jako inwestycja długoterminowa, jednak należy pamiętać iż wycofanie kapitału jest znacznie trudniejsze niż w przypadku jakiejkolwiek lokaty bankowej. Jeśli uznamy, że osiągany zysk z wynajmu  nie satysfakcjonuje nas sprzedaż lokalu może zająć nawet kilkanaście miesięcy, zaś ceny na rynku nieruchomości wahają się, więc nie można mieć gwarancji sprzedaży z zyskiem, tym bardziej, iż najbardziej popularne nieruchomości to te pochodzące z rynku pierwotnego.